Monospektaklis Salomėjos Nėries (1904-1945) dienoraščių ir eilėraščių motyvais
Scenarijaus autorė ir atlikėja – Birutė Mar
Režisierė – Regina Garuolytė
Kompozitorius – Antanas Kučinskas
Dailininkė – Jolanta Rimkutė
Judesio autorė – Birutė Banevičiūtė
Spektaklio trukmė – 1,10 val.
Birutės Mar monospektaklis “Poetė“ – apie ryškiausios praėjusio amžiaus lietuvių poetės S. Nėries likimą, jau virtusį universaliu XXa. menininko tragiškos lemties mitu.
Nors septyniasdešimt metų jau praėję po Salomėjos Nėries mirties – jos gyvenimas tebelieka mįsle: netyla kaltinimai dėl jos politinių klaidų, neva nuvertinančių jos talentingą kūrybą. Vos prieš gerą dešimtmetį pasirodė paskutinis S.Nėries karo metų poezijos rinkinys “Prie didelio kelio”, atspindintis jos tragiškas būsenas ir išgyvenimus emigracijoje Rusijoje, paskutiniais trumpo poetės gyvenimo metais… Kalbama, jog kažkam perduoti ir jos karo metų dienoraščiai, kurie galbūt kada nors irgi išvys dienos šviesą.
Tačiau net skaitant S.Nėries dienoraščių įrašus (kuriuos poetė rašė visą laiką, nuo keturiolikos metų) sunku atsakyti į daugelį jos asmeninio gyvenimo klausimų (tikriausiai ir nebūtina), nes tai – kibirkščiuojantis menininko likimo dokumentas, paliudijantis, jog egzistuoja didžiulis atotrūkis tarp Kūrėjo sprendžiamų ir realiame žmogaus gyvenime iškylančių problemų.
Spektakliui pasirinkta dokumentiška “Poetės teismo” forma: iš salės skamba S.Nėrį kaltinančių ir ginančių straipsnių ištraukos, nuskamba net teiginys (pasirodęs praėjusiais metais “Šiaurės Atėnuose”, minint S.Nėries šimtąsias gimimo metines), jog Poetei vertėję skirti mirties bausmę. Lygiai taip teisiamas kiekvienas kūrėjas ir kiekvienas žmogus. Mėginta atsekti, kaip nuo jaunystės džiaugsmu spindliuojančių eilėraščių S.Neris priėjo iki “Poemos apie Staliną”, kaip įvyko šis lūžis, kas į tai pastūmėjo (atsakymų ieškota jos dienoraštyje ir kūryboje, kurį S.Nėris rašė nuo keturiolikos metų); tai mėginimas reabilituoti Poetę, kuriai kūryba ir buvo tikrasis ir laimingasis gyvenimas…
“Poetė”– taip pat pretekstas ir galimybė prabilti apie nūdieną, apie Kūrėją ir visuomenės požiūrį į jį, kuris neretai būna priešiškas. Tai itin aktuali ir šiuolaikiška tema.
Apdovanojimai
Tarptautinės žiuri prizas už Salomėjos Nėries vaidmens sukūrimą – tarptautiniame Baltijos teatrų festivalyje „Omadraama“ Tartu /Estija, 2006/
„Geriausios aktorės“ apdovanojimas tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Vidlunia“ Kijeve /Ukraina, 2007/
LTV ir radijo prizas tarptautiniame monospektaklių festivalyje „Atspindys“ Visagine /Lietuva, 2007/
„Poetė“ – tarptautiniai festivaliai, gastrolės
Tarptautinis Baltijos teatrų festivalis „Omadraama“ Tartu /Estija, 2006/
Tarptautinis monospektaklių festivalis „Vidlunia“ Kijeve /Ukraina, 2007/
Maskvos tarptautinis vieno aktoriaus festivalis /Rusija, 2008/
Lucko tarptautinis poezijos festivalis “Magnus Ducatus Poeziji” /Ukraina, 2012/
2005-2015m. spektaklis “Poetė“ taip pat pristatytas lietuvių bendruomenėms Minske, Kijeve, Kopenhagoje, Bergene, Osle, Vašingtone, Čikagoje, San Franciske, Los Andžele, Ciuriche, Ženevoje, Stokholme.
Argi ne muzika žmogų pakylėja ligi dangaus, išlaisvina sielą ir suteikia sparnus? O gal meilė?
Į šiuos klausimus atsakymų ieškosime koncerte „Tarp dangaus ir žemės”, kuriame trys menininkės muzikės - sopranas Dovilė Kazonaitė, violončelininkė Elena Daunytė ir arfistė Joana Daunytė - savo nuostabiais garsais užkabins jautriausias žmogaus sielos stygas.
"Į vertingiausius meno kūrinius verta iš naujo pasigilinti, nes jų gelmės neišmatuojamos” - J.W.Goethe
“Muzika - tai Dievo pasiuntinys, atsiųstas judinti švelniausias ir geriausias mūsų sielos stygas, raminti širdis, guiti iš jų melus, nedorybes, pavydus, neapykantas” - M.K.Čiurlionis.
Sesutės KAJA (8 m.) ir KLĖJA (7 m.) KAŠUBAITĖS mokosi Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje (Kajos specialybės mokytojas Justas Dvarionas, Klėjos – Vaida Kirvelytė). Nors ūgio sesės dar labai mažo , bet jau gali pasidžiaugti respublikiniais ir tarptautiniais laimėjimais. Puikiai abiems pasisekė tarptautiniame konkurse TROFEO MUSICALE 2016, kur Kaja laimėjo I-ą, Klėja II-ą vietą. Tarptautiniame konkurse Italijoje „Piano Talents Milano 2016“ abi laimėjo II-ąsias vietas. O 2016 m. spalį tarptautiniame Jaunųjų pianistų konkurse Rygoje Kaja laimėjo I-ąją vietą, o Klėjai buvo įteiktas netgi Grand Prix (Didysis konkurso prizas). 2017 m. sausį tarptautiniame Janio Norvilio konkurse Latvijoje, Madonos mieste, dviejų turų konkurse (antrasis turas su orkestru) Kaja laimėjo II-ą, Klėja I-ą vietas. Kovo pabaigoje Kaja dalyvavo tarptautiniame jaunųjų atlikėjų festivalyje Kauno filharmonijoje „KAUNAS 2017“, kur skambino dalį rečitalio ir grojo su Kauno miesto simfoniniu orkestru (dir. R.Šumila). 2017 m. balandį tarptautiniame konkurse Italijoje Citta di Barletta Klėja laimėjo I-ą, Kaja II vietas. Paskutinis didžiausias sesių laimėjimas šį birželį – abi pirmosios vietos konkurse Paryžiuje „Resonances International“. Taipogi vasarą dalyvavo dviejuose muzikos festivaliuose – Švento Jurgio meno sezone bei M.K.Čiurlionio festivalyje Palangoje. Mergaitės intensyviai mokosi naują repertuarą, ruošiasi naujiems konkursams.
Abstrakčios gamtos/ žmogaus būties būsenos reflekcijos. Darbai grupuojami į keturis sezonus: /pavasaris/ vasara/ ruduo/ žiema - laukimas, svajonės/ džiugesys, augimas, žydėjimas/branda, suvokimas, /ramybė, erdvė, tylėjimas, paleidimas/. Spalvų įvairovė...
Dalyvauja smuikininkas Borisas Traubas ir pianistė Rūta Mikelaitytė-Kašubienė.
Apie menininkę:
Birutė Nomeda Stankūnienė gimė 1963 m. 1987 – baigė Kauno Technologijos universitetą. Po keliolikos metų – 2009 – Vilniaus dailės akademiją.
Tapytoja eksponavo darbus meno parodose parodose Lietuvoje ir užsienyje daugiau kaip 30 kartų. Jos darbai buvo pastebėti ir atrinkti į savaitines kolekcijas vienoje iš didžiausių internetinių galerijų Saatchi Art, pristatomi IUOMA (Tarptautinė pašto menininkų asociacija) ir judėjimo „Menas Lėtai“ publikacijose, daugelyje internetinių tinklaraščių ir spaudoje. Panaudojant menininkės kūrinius buvo išleista knyga ‘Septyni jausmai pagal Jobo dramą’ (knygelės idėja ir dizainas B.N Stankūnienės). Menininkės darbus įsigijo meno kolekcionieriai ir mylėtojai iš Lietuvos, Estijos, Suomijos, Rusijos, Olandijos, Danijos, Lenkijos, Italijos, JK, Brazilijos, JAV. Ji yra asociacijos IUOMA, judėjimo „Menas Lėtai“ ir tarptautinio Hieronymus Bosch Plaza projekto dalyvė. Jos menas daugelį kartų buvo pristatytas Lietuvos ir tarptautinėje žiniasklaidoje įskaitant BBC and CNC News / Xinhua – Kinijos nacionalinės naujienų agentūros. Šiuo metu, Birutė Nomeda ir toliau tobulinasi prestižinių Londono meno mokyklų rengiamuose kursuose: UCL (University Colague Of London) Slade meno mokyklos vasaros kursas “ Tapyba šiuolaikinėje praktijoje „Šiuolaikinė abstrakti tapyba“, Braitone
Muzikos šventėje "Su menuetu"
dalyvauja Žvėryno muzikos studijos, Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos mokiniai ir mokytojai bei šokėjai.
Mėgausimės muzika, dainomis, taip pat barokiniais šokiais ir žaidimais. Kviečiame visus, didelius ir mažus! Aprangos kodas - barokas!